Bóle pleców – jak sobie z nimi radzić?

Polub nas:

Dziś omówimy sposoby radzenia sobie z bólem kręgosłupa. Dolegliwość ta, ze względu na swoje nasilenie i ogromny zasięg jest bardzo problematyczna. Wiele z nich wynika z zaniedbania kręgosłupa. Ból pleców już dawno przestał być dolegliwością osób starszych. Odkąd modna stała się praca przed komputerem, ponad 80% społeczeństwa, w różnych etapach swojego życia, skarży się na ból pleców, który zazwyczaj jest wynikiem problemów z kręgosłupem. Lekarze potwierdzają , że problemy z kręgosłupem są jedną z najbardziej lekceważonych dolegliwości. Jak dbać i czego unikać, żeby cieszyć się dobrą postawą i zdrowym kręgosłupem dowiecie się poniżej.

Bóle pleców- jak sobie z nimi radzić??

Przyczyny 

Najczęściej bóle nasilają się głównie w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Bóle w dolnej partii spowodowane są zazwyczaj nadwagą. Przyczyną takich powikłań jest przyjmowanie nieprawidłowej pozycji podczas snu, pracy siedzącej. Za bóle pleców odpowiadają także zmiany zwyrodnieniowe oraz przepukliny. Ból zazwyczaj jest ostry i utrudnia funkcjonowanie. Zatem warto wiedzieć, co zrobić, aby szybko poradzić sobie z bólem pleców.

Jak sobie radzić z bólem pleców

Ostre bóle kręgosłupa i bóle pleców, z wyjątkiem nagłych urazów, powstają powoli i mają charakter przewlekły. Wcześniejsze skrzywienia kręgosłupa, niewyleczone kontuzje,  przeciążanie kręgosłupa dźwiganiem dużych ciężarów oraz brak regularnej aktywności sportowej należą do najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa i bólów pleców. Kluczem do pokonania tak uporczywego bólu jest intensywna paca nad wzmocnieniem pleców, nie ważne czy już borykasz się z tym problemem.

Masaże

Wszyscy cenimy sobie masaże. Pomagają one w większości typów ostrych i przewlekłych bólów pleców. Masaż wykonują osoby wykwalifikowane do tego, aby wykonać masaż rozluźniający kręgosłupa, który szybko przyniesie ukojenie. Masaż wykonywany jest z dodatkiem  olejków eterycznych, gdyż są one  dodatkowym bodźcem działającym rozluźniająco i odprężająco. Dodatkowo Masażysta ( fizjoterapeuta) oprócz masażu relaksacyjnego może też wykonać masaż głęboki, który zawsze powinien być poprzedzony diagnostyką funkcjonalną pacjenta, która obejmuje nie tylko analizę wyników klasycznych badań (zdjęcie rentgenowskie, usg, badania laboratoryjne), ale i specyficzne testy, pozwalające na ocenę wybranych obszarów ciała. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach w wykonywaniu zabiegów – zabiegu nie wolno wykonywać np. u kobiet w ciąży (pierwsze dwa trymestry) oraz u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Wzmocnij mięśnie brzucha oraz zadbaj o materac

Ćwiczenia kręgosłupa dzielą się na rozluźniające, rozciągające, mobilizujące i wzmacniające. Zestaw głębokich mięśni brzucha działa jak gorset, który podtrzymuje kręgosłup. Ćwiczenia są bezpieczne dla osób otyłych i ze zwyrodnieniami – wykonujemy je na plecach, by odciążyć kręgosłup.

Kąpiele

Gorąca relaksująca kąpiel to prosty sposób na rozluźnienie i odprężenie się, a co za tym idzie – pozbycie się bólu pleców. Do ciepłej wody można dodać kilka kropel olejku eterycznego. Są to te same olejki, które są wykorzystywane do aromaterapii, np. olejek lawendowy, miętowy, rozmarynowy lub z drzewa sandałowego. Tradycyjnie na bóle mięśni (w tym bóle pleców) stosuje się kąpiele w soli. Zawarty w niej siarczan magnezu jest łatwo absorbowany przez skórę i szybko zmniejsza stan zapalny. Możesz po prostu wsypać do wanny porcję tej soli lub dodać do niej kilka olejków eterycznych, by osiągnąć jeszcze mocniejszy efekt rozluźniający mięśnie i uwalniający od bólu.

 

Polub nas:

One thought on “Bóle pleców – jak sobie z nimi radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.