Jagody acai – właściwości i wpływ na odchudzanie

Polub nas:

Owoce acai to odkrycie ostatnich lat w Ameryce i Europie, bo w rodzimej Brazylii znane są od dawna. Rodzi je drzewo zwane palmą brazylijską, rosnące w głębi amazońskiej dżungli. Owoce są niewielkie, w kolorze fioletowym i do złudzenia przypominają leśne jagody. Liczne badania naukowe jagód acai wykazały wiele dobroczynnych właściwości.

Jagody acai - właściwości i wpływ na odchudzanie

Acai- trochę o cudownej mocy

Ze względu na wysoki potencjał prozdrowotny uznawana jest przez naukowców za super-jagodę . Jej właściwości doceniali od pokoleń rdzenni Indianie (Anomabi). W trudnych okresach, kiedy owoc  ten był dla nich jedynym źródłem pożywienia, jego wartość żywieniowa pozwalała przetrwać, zachowując energię i witalność .Acai jest małą ciemnofioletową jagodą, podobną do owocu borówki, mającą jedną pestkę. Rośnie na drzewie palmowym. Do tej pory nie znaleziono na świecie surowca (owocu), który pod względem wartości odżywczej mógłby z nią konkurować. Jagoda acai wyróżnia się obecnością w jej składzie chemicznym białka o wysokiej wartości biologicznej. Całkowita zawartość substancji przeciwutleniających w acai jest 33-krotnie większa od tej w czerwonych winogronach, czy też czerwonym winie.

Właściwosci

Uważa się, że jagoda acai charakteryzuje się właściwościami hamującymi rozwój komórek nowotworowych, a nawet wspomagającymi walkę z rakiem.

Koncentrat z acai hamuje tworzenie się złogów cholesterolu, dzięki oczyszczającemu działaniu polifenoli. Wiele związków biologicznie aktywnych znajdujących się w owocach acai działa przeciwzawałowo, wzmacnia mięsień serca oraz ściany naczyń krwionośnych. Inną korzystną właściwością jagody acai jest wspomaganie regulacji poziomu glukozy we krwi. Badania wykazały ponadto, że jagoda acai, ze względu na duże zawartości zeaksantyny i luteiny, wykazuje działanie ochronne na wzrok, może także przyczyniać się do hamowania degeneracji rogówki oka i katarakty.

Wpływ na odchudzanie

Mimo dość wysokiej kaloryczności (80 kcal w 100g) osoby spożywające sok z jagód acai nie muszą martwić się o linię – picie już 50 ml soku z acai dziennie pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu. Acai zawierają błonnik pokarmowy, który zapewnia na dłużej uczucie sytości, zapobiega zaparciom, ułatwia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Wszystko to sprawia, że jagoda ta wspomaga proces odchudzania. Nie jest jednak na pewno produktem, który bez najmniejszego wysiłku umożliwi uzyskanie wymarzonej  sylwetki. Wystarczy włączyć je w codzienne jadłospis, co przyniesie korzyść dla całego organizmu.

Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.