Jak rozpoznać i leczyć depresje??

Polub nas:

Depresja!!! Choroba XXI wieku. Mimo postępów medycyny to temat mało wdzięczny i mało medialny, dlatego nieczęsto się o niej mówi. leczenie depresji w Polsce i na świecie to wciąż narastający  problem. Osoby chore często nawet nie mają świadomości, w jakim są stanie. Zdaniem lekarzy depresja jest jak przeziębienie i może się zdarzyć każdemu. Jak rozpoznać i leczyć depresje dowiecie się w ty artykule

Depresja

Depresja

Smutek to naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie Tobą, nie mija i nie pozwala Ci cieszyć życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. Oczywiście depresja stosunkowo różni się od smutku tym , że zakłóca codzienne funkcjonowanie. Główne czynniki bezsilność, bezradności, beznadziejności są bardzo intensywne i rzadko ustępują i prowadzą do załamań i stanów lękowych. Codzienna praca staje się katorgą, myślami uciekamy gdzie indziej. Wykonywanie codziennych obowiązków Cię przytłacza.

Jak ją rozpoznać?? – czyli najczęstsze objawy depresji.

Ludzie w stanie depresji na pewno przestają widzieć jakikolwiek sens w codziennym życiu. Obawa wyjścia z domu oraz niechęć do działania to tylko jeden z objawów depresji. Pojawiające się przy depresji stany lękowe tylko podsycają chorobę. Osoby cierpiące z powodu depresji obawiają się o wszystko. Nie akceptują otaczającego ich świata co prowadzi do myśli samobójczych. Co ciekawe choroba ta dotyczy dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn ponieważ spojrzenie na świat jest bardzo różne a mężczyźni częściej akceptują otaczający ich świat.

Najczęstsze objawy depresji to:

-Przygnębienie.

– Brak motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

– Brak chęci do pracy.

– Rezygnacja z zainteresowań.

– Brak radości.

-Pesymistyczne myśli

– Lęk.

– Niepokój.

– Problemy z koncentracją.

Leczenie depresji

Lekarze bezproblemowo rozpoznają depresje, zwłaszcza jeśli epizody depresji są cięższe, bardziej nasilone. Bardzo ważna jest wtedy diagnoza i to jak poprowadzimy dalsze leczenie. I bardzo często dostajemy leki uspokajające oraz nasenne, które używane regularnie przez ponad 5 tygodni uzależniają. To nie jest dobra metoda leczenia depresji.  Z kolei antydepresanty, nie w każdym przypadku się sprawdzają. Warto wiedzieć, że leki antydepresyjne nie przynoszą natychmiastowej poprawy. Zazwyczaj trzeba 4-6 tygodni zażywania leku, by odczuć skutki jego działania.

Psychoterapia

Rozmowa z drugim człowiekiem to główna rada jak wyleczyć depresję, zwłaszcza pojawiającej się pod wpływem trudnych wydarzeń w życiu. Trudny okres znacznie łatwiej przeżyć, przy wsparciu psychologa lub bliskich. Ogólna praca nad sobą, ( dowartościowanie, samorealizacja) oraz wsparcie przedłuża okresy remisji choroby, kiedy chorzy czują się dobrze i mogą normalnie funkcjonować. Praca nad depresją za pomocą psychoterapii oraz terapii zajęciowej i ruchu, a nie tylko samymi lekami pomagają depresyjnym pacjentom przedłużać okresy dobrego, normalnego życia.

 

Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.