Żurawina dla zdrowia właściwości i zastosowanie

Polub nas:

Żurawina nie od dziś uznawana jest za najzdrowszy owoc na świecie. Na równi z czosnkiem, oregano i sosną zalicza się ją do grupy naturalnych antybiotyków ze względu na działanie grzybobójcze. O żurawinie coraz częściej spotykamy w lekach, choć tak naprawdę z jej zdrowotnych właściwości korzystano od bardzo dawna. Żurawina wielkoowocowa jest wieloletnią, niską i wiecznie zieloną krzewinką, której owocami są kuliste, czerwone jagody. Ta niepozorna roślina jest niezwykle bogata w substancje aktywne, które okazują się być wyjątkowo skuteczne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Co sprawia, że owoce żurawiny są aż tak zdrowe? W jaki sposób można wykorzystać żurawinę w codziennym jadłospisie? Oto najważniejsze wiadomości dotyczące prozdrowotnych aspektów tej rośliny.

Żurawina dla zdrowia właściwości i zastosowanie

Wielka moc niepozornej rośliny

Żurawina, podobnie jak czarna jagoda czy borówka należy do rodziny wrzosowatych. Najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym, dlatego można ją spotkać na północnej półkuli włączając tu Azję, Amerykę Północną oraz północną i środkową część Europy. Pod względem użytkowym cenne są owoce żurawiny, choć liczne badania dowiodły o możliwości wykorzystania w przemyśle spożywczym także liści. Owoce żurawiny to prawdziwe bogactwo cennych substancji o charakterze odżywczym i bioaktywnym, do których należą fruktoza, witaminy A, C, i E, β-karoten, związki mineralne (potas, sód, selen), luteina, antocyjany, sterole oraz polifenole. Wysoka zawartość polifenoli w żurawinie wyróżnia ją wśród wszystkich owoców.

Żurawina najważniejsze właściwości

Żurawina jest wielotorowa,  sprawdza się przede wszystkim  przy infekcjach dróg moczowych na , które  najbardziej narażone są kobiety. Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Coli (E. coli). Osadzają się one w drogach moczowych, gdzie powodują stany zapalne. Badania wykazały, iż żurawina zmniejsza przyczepność bakterii do ścianek dróg moczowych, jednocześnie zmniejszając ilość tych bakterii w moczu. Dzięki takim właściwością  żurawina  zmniejsza podatność na zapalenie dróg moczowych. Jest świetnym rozwiązaniem przy infekcjach przerostu prostaty.

 Suplementacja preparatami żurawinowymi

Przyjmowanie leków i jednoczesna suplementacja preparatami żurawinowych  jest  bezkonkurencyjna i co najważniejsze bardzo bezpieczna ze względu na rzadko występujące między nimi interakcje. W suplementacji  żurawina sprawdza się bardzo dobrze jako środek sprzyjający zachowaniu dobrej kondycji układu moczowego. Z definicji, preparaty o statusie suplementu nie posiadają działania leczniczego, jednak warto rozważyć ich stosowanie jako elementu wspomagającego podstawową kurację antybiotykową stosowaną podczas infekcji pęcherza moczowego. Dodatkowo, sok stanowi bogate źródło witaminy C.

 

Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.